sztuka pisania
Pusta kartka i przelanie myśli na papier, pomaga nam ustrukturyzować to, co nie ustrukturyzowane, nazwać to, co nie nazwane, uchwycić to, co trudne do uchwycenia, przeżyć to, co domaga się przeżycia, i w końcu, zapisać to, co potrzebuje zostać wypowiedziane. Pisząc regularnie pozostajemy w stałym kontakcie ze sobą, jednocześnie zapisując fragmenty naszej historii osobistej. Te wraz z upływem czasu stają się bezcenne.
home / witaj / sztuka pisania
Pisanie historii
„
Wszystkie odpowiedzi na ważne dla nas pytania mamy już w sobie. Czasem jedyne co trzeba zrobić, aby je odnaleźć, to zapisać kawałek swojej historii.
„
Dlaczego pisanie?
Zapisywanie swoich historii pozwala nam poukładać myśli, zapisać dokładnie to, co w danej chwili się w nas dzieje. Pomaga nam nazwać i zobaczyć nasze odczucia, a także umożliwia spojrzenie na wydarzenia z dystansu. W terapii nazywane metodą pisania ekspresywnego, jest formą pracy ze sobą oraz własną refleksją.
Rozmowa ze sobą.
Pusta kartka papieru to przestrzeń, która jest tylko nasza. Nikt na nią nie patrzy, nikt nie ocenia, nikt się nie wtrąca. Jesteśmy tylko my, nasze myśli i nasz wewnętrzny dialog. Regularne zapisywanie tego, co jest w nas, pozwala nam zderzyć nasze myśli, odczucia, spostrzeżenia ze sobą samym. Jest niezastąpioną formą rozmowy ze sobą oraz bycia ze sobą w stałym kontakcie.
Dystans, akceptacja i poznanie.
Prowadzenie dziennika umożliwia spojrzenie na siebie z dalszej perspektywy, daje możliwość poznania samego siebie oraz własnego sposobu myślenia. Pozwala nam się oswoić z tym, co jest, zauważyć i zaakceptować nasze emocje oraz postrzeganie świata, równocześnie rzucając światło na rzeczy, które być może chcielibyśmy zmienić. Z perspektywy czasu, czarno na białym ukazuje naszą ewolucję, jak również te aspekty, które mogą być dla nas trudne.
Język.
Język jakim się posługujemy kształtuje naszą rzeczywistość i buduje nasz świat. Ma wpływ nie tylko na relacje z innymi, ale w równym stopniu na relację jaką mamy sami ze sobą. Regularne pisanie pozwala nam sprawdzić jakim językiem się posługujemy, oraz jakim tonem do siebie mówimy. Wychwycić słowa, schematy, emocje i naocznie ukazać nasz wewnętrzny świat, w którym na co dzień żyjemy.
Oczyszczenie i wzmocnienie.
Pusta kartka papieru to doskonała przestrzeń na wypuszczenie naszych emocji, wypisanie tego, co czujemy, przelanie złości, smutku, radości. Wypisanie tego, co jest w nas, oczyszcza, niweluje siłę odczuć, pomaga nabrać dystansu, a tym samym wzmacnia nas i buduję naszą siłę, dzięki poukładaniu myśli i byciu ze sobą w kontakcie.
Wspomnienia.
Pamięć bywa przewrotna, często płata nam figle, a gdy zapisujemy wspomnienia zawsze możemy do nich wrócić, nie tylko z sentymentem, ale również chęcią sprawdzenia czy nasze odczucia się w stosunku do nich zmieniły.
„
Wszystkie odpowiedzi na ważne dla nas pytania mamy już w sobie. Czasem jedyne co trzeba zrobić, aby je odnaleźć, to zapisać kawałek swojej historii.
„